Aby powerbank mógł ładować inne urządzenia, musi być naładowany. Jak szybko i prawidłowo naładować powerbank? To już jest w 100 procentach możliwe. Wszystko szybko zrozumiesz, czytając poniższy poradnik!

Jak naładować swój powerbank?

Najlepszym sposobem na naładowanie swojego powerbanku jest skorzystanie z gniazdka elektrycznego. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób naładowania przenośnej ładowarki.

Oto krótki przewodnik, jak prawidłowo wykonać całą operację.

 • Potrzebna będzie ładowarka, która może naładować Twój powerbank, lub bardziej tradycyjna wersja do telefonu. Musi ona jednak posiadać wejście kompatybilne z powerbankiem. Możesz wybrać model, z którego najczęściej korzystasz, ale upewnij się, że ma on co najmniej 5 V i mieści się w przedziale od 1 do 2,4 ampera. Dzięki temu skrócisz czas potrzebny na naładowanie baterii. Ładowarki dołączane do smartfonów prawie zawsze spełniają powyższe wymagania. Myślę, że rozwiałem wszystkie Wasze wątpliwości i odpowiedziałem na pytanie, czy powerbank może ładować się za pomocą ładowarki od telefonu.
 • Podłącz wejście USB do wyznaczonego miejsca, a następnie podłącz końcówkę ładowarki do powerbanku.
 • Pozwól, aby sprzęt w pełni się naładował. Na wyświetlaczu pojawi się informacja o przebiegu tego procesu.
 • Jest to najprostszy, ale i najczęściej spotykany, sposób ładowania takich urządzeń. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny sposób na ładowanie urządzenia. Istnieje jeszcze wiele innych możliwości.

Oto ich szczegóły:

 • Ładowanie przez inne urządzenie elektroniczne - Chodzi tu przede wszystkim o gniazdo w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Jednak ta metoda jest mniej polecana, ponieważ ładowanie baterii trwa dłużej. Dlaczego tak jest? Powodem jest to, że porty USB w komputerach wytwarzają mniejszy prąd, przez co cały proces trwa dwa razy dłużej. Jednym z wyjątków jest port, który pozwala na szybkie ładowanie.
 • Producenci oferują również bardziej zaawansowane urządzenia do ładowania bezprzewodowego, w tym ładowania indukcyjnego. Wspomniane powerbanki to po prostu ładowarki, które nie wymagają prądu do działania. Zapewniają jednak dostęp do dużej ilości energii. Jak ładować powerbank taką metodą? To bardzo proste!!! Jedyne, co musisz zrobić, to trzymać powerbank w pobliżu ładowarki. Nie musisz łączyć obu urządzeń za pomocą kabla. Może to być niebezpieczne, ponieważ może ograniczyć Twoją swobodę.
 • Ładowanie solarne - Jeszcze nie tak dawno w sklepach dostępne były powerbanki solarne. Nie są one podobne do standardowych powerbanków. Nie zawierają jednak baterii. Zamiast tego składają się z panelu słonecznego. Jak można się domyślić, do ładowania takich urządzeń wykorzystywana jest energia słoneczna. Wystarczy wystawić powerbank na działanie promieni słonecznych, aby pobrać potrzebną energię.

Pierwsze ładowanie powerbanku

Jest to ważny punkt, którego nie należy pomijać. Jeśli ogniwa zostaną uszkodzone, Twój sprzęt może nie być w stanie kontynuować użytkowania. Nawet najmocniejsze powerbanki są na to podatne.

Jak prawidłowo naładować powerbank?

Oto jedne z najlepszych wskazówek, jakie możesz otrzymać:

 • Po pierwsze, przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi. W instrukcji obsługi znajdziesz wiele przydatnych informacji od swojego producenta.
 • Upewnij się, że w pełni naładujesz swoje urządzenie. Powinno to zająć od 6 do 8 godzin. Wszystko zależy od konkretnego modelu (jego możliwości).
 • Jeśli nie jest to potrzebne, nigdy nie ładuj powerbanku. Możesz zdecydować, czy potrzebujesz naładować powerbank tylko wtedy, gdy widzisz mniejszą liczbę świecących diod (to znaczy, mniejszy zapas energii).
 • Aby naładować akumulator, zawsze używaj ładowarki dołączonej do zestawu lub innego modelu sieciowego.
 • Gniazdko elektryczne jest najlepszym sposobem na wykonanie całej operacji. Proces ładowania zostanie znacznie przyspieszony, jeśli użyjemy wejścia USB z komputera lub laptopa.
 • Powerbank nie powinien być używany podczas uzupełniania energii. Należy cierpliwie poczekać, aż bateria zostanie w pełni naładowana.
 • Nie pozostawiaj urządzenia bez nadzoru dłużej niż zaleca producent.
 • Po całkowitym naładowaniu urządzenia należy odłączyć je od źródła zasilania.

Jak sprawdzić, czy powerbank się ładuje?

Wszystko zależy od tego, jaki model posiadasz. Na jednym sprzęcie zobaczysz diody LED, które poinformują Cię, że Twój akumulator jest w pełni naładowany. Na drugim wyświetlaczu pojawi się informacja.

Instrukcja obsługi to najlepszy i najwygodniejszy sposób na poznanie swojego urządzenia. Będzie ona zawierała wszystkie informacje, a także wskazówki i porady, które są potrzebne do korzystania z urządzenia.

Nie należy przedłużać czasu ładowania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie baterii. Ale to nie wszystko. Nierzadko zdarza się, że żywotność powerbanku jest skracana w taki sposób, że nie ładuje on w pełni tabletu czy telefonu komórkowego.

Zawsze powinieneś obserwować wyświetlacz lub diody sygnalizacyjne, aby zobaczyć, kiedy powerbank został naładowany. Standardowe modele posiadają 4 diody LED. Z czasem będą się one powoli rozjaśniać. Jedna dioda LED będzie świecić, gdy powerbank jest podłączony bezpośrednio do gniazdka. Pozostałe diody będą świecić, gdy akumulator zostanie dodatkowo uzupełniony.

W nowoczesnych urządzeniach sytuacja wygląda nieco inaczej. Urządzenia te wyposażone są w specjalne ekrany, które pozwalają w łatwy sposób podejrzeć informacje o procesie ładowania.

Zapoznaj się z modelem, zanim dokonasz zakupu. Zależy Ci na sprzęcie, który będzie zarówno opłacalny, jak i wygodny.

Jaki jest średni czas ładowania powerbanku?

W większości przypadków trwa to kilka godzin. Jednak wiele zależy od powerbanku i marki. Bateria nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie. Niektórym modelom ładowanie może zająć nawet dwie godziny, a innym nawet pół godziny.

Trudno też udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje powerbank. Dlaczego? Wartość ta jest ustalana przez producenta. To on określa, jak długo sprzęt musi pozostać pod ładowarką. Nie ma znaczenia, czy masz urządzenie Redmi, Samsunga czy Xiaomi.

Sprzęt o pojemności 10000 mAh nie wymaga długiego czasu na ładowanie swoich baterii. Jednak powerbanki z bateriami 20000 mAh będą tego potrzebować. Nie naładują się one do końca w czasie krótszym niż trzy godziny.

Wiesz już, jak długo trzymać urządzenie pod ładowarką i jak sprawdzić, czy się ładuje. Teraz powiem o tym, jak to wpływa na czas trwania procesu.

Bardzo ważny jest rodzaj złącza. Choć złącze micro USB jest szybsze, to i tak znajdziesz je w zasilaczu. Jeśli interesuje Was przyspieszone ładowanie, powinniście wybrać model z Power Delivery. Jest to opcja szybkiego ładowania, która wymaga złącza typu C. Powerbank przyspieszy pozyskiwanie energii nawet dwukrotnie w stosunku do prędkości, z jaką miałoby to miejsce przy użyciu konwencjonalnego złącza.

Wiadomo, że urządzenie o pojemności 10000 mAh będzie potrzebowało 6 godzin na pełne naładowanie, jeśli korzysta z wejścia micro USB. Złącze USB-C może wykonać to zadanie w 3 godziny.

Jak dbać o swój powerbank?

Przestrzegaj wszystkich wskazówek zawartych w instrukcji obsługi oraz wytycznych producenta. Pozwoli to uniknąć awarii sprzętu i innych poważnych uszkodzeń, które mogą prowadzić do niezamierzonych konsekwencji.

Jeśli nie chce Ci się czytać instrukcji obsługi lub nie masz czasu, oto moje proste, ale ważne wskazówki. Dzięki tym wskazówkom Twój powerbank będzie w najlepszej formie.

Oto szczegóły:

 • Po pierwsze, musisz wiedzieć, jakiego powerbanku używać. Używaj tylko ładowarek, które mają odpowiednią moc i ochronę. Najlepiej jest używać dołączonych produktów od producenta. Na przykład możesz wybrać ładowarki, które są używane codziennie, aby w sytuacji awaryjnej naładować swój smartfon. Zwróć uwagę na to, czy złącze pasuje do powerbanku. Ważne jest również poznanie parametrów ładowania. Informacje te można znaleźć na tabliczce znamionowej.
 • Do ładowania najlepsze są kable wysokiej jakości. Takie kable są idealne do szybkiego uzupełniania energii. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w kabel micro USB o natężeniu prądu 2,4 A.
 • Nie zapomnij o pełnym naładowaniu powerbanku. Jest to ważny krok, aby zapewnić dalsze bezproblemowe działanie powerbanku.
 • Podczas ładowania nie podłączaj do powerbanku żadnych innych urządzeń mobilnych. Będą one zużywać energię ładowarki. Również czas ładowania wydłuży się. Lepiej poczekać na zakończenie całego procesu, zanim skorzystasz z tradycyjnej metody uzupełniania energii.
 • Nie zostawiaj urządzenia podłączonego do prądu dłużej niż jest to konieczne. Przeładowanie powerbanku może skrócić jego żywotność. Zwracaj uwagę na migające diody i wyświetlacz, aby sprawdzić, czy sprzęt jest gotowy do odłączenia.
 • Kolejną zasadą jest to, w jaki sposób urządzenie czerpie energię. Warto zapytać, czy powerbank może ładować się w gniazdku komputerowym i czy jest to bezpieczne. Nie ma przeciwwskazań, ale zaleca się korzystanie z tradycyjnej metody ładowania, nawet jeśli ładowanie trwa dłużej.
 • Nie należy po prostu podłączać powerbanku do gniazdka elektrycznego. Każde ładowanie przeznaczone jest na jeden cykl. Ten sprzęt nie ma nieograniczonej żywotności. Lepiej robić to rzadziej, ale za to dłużej.
 • Choć powerbank nie powinien być nigdy w pełni naładowany, to warto go ładować co kilka tygodni, aby poprawić jego wydajność.
 • Ważne jest również przechowywanie urządzenia w bezpiecznym miejscu. Powinno być ono przechowywane w temperaturze pokojowej, ale w suchym i zabezpieczonym miejscu.
 • Powerbank powinien trzymać tylko połowę swojego naładowania. Jeśli używasz sprzętu tylko sporadycznie, sytuacja może być nieco inna. Najlepiej jest naładować sprzęt do około 80 procent i co jakiś czas sprawdzać poziom baterii.