Prawie każdy ma przynajmniej jeden telefon komórkowy. Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie swojego dnia bez smartfona, tabletu czy aparatu. Powerbanki to popularne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają pod ręką zasilaczy. Gadżet ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Do wyboru jest wielu producentów, dlatego trudno jest zdecydować, który powerbank kupić.

Jaka powinna być pojemność powerbanku?

Przy zakupie powerbanku najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest jego pojemność. Powinien on być w stanie naładować smartfon dwukrotnie, a tablet raz. Jaką pojemność powinien mieć?

Choć można się spodziewać, że minimalna wartość będzie oscylowała w granicach 5000 - 6000 mAh, to warto poszukać powerbanku o pojemności większej niż 10 000 mAh. Jednak proste obliczenia nie zawsze mogą się sprawdzić, ponieważ powerbank może stracić średnio około 20% energii. Każdy może wybrać model, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. W polu "typowa pojemność" w specyfikacji produktu znajdziemy informację o pojemności.

Jakie urządzenie może być ładowane przez power bank?

Każdy powerbank posiada co najmniej dwa złącza: microUSB, a także coraz częściej USB-C, oraz USB. Pierwsze z nich służy do ładowania power banku, natomiast drugie do przekazywania energii innym urządzeniom. Choć najczęściej wymienia się tu smartfony i tablety, to lista jest znacznie szersza i obejmuje zarówno odtwarzacze muzyczne i przenośne konsole do gier, jak i smartwatche oraz aparaty cyfrowe, kamery i nawigacje samochodowe.

Power bank jest standardowo wyposażony w kabel, który może ładować większość z tych urządzeń. Do smartfonów i tabletów Apple, takich jak iPady, potrzebny będzie adapter ze złączem Lightning.

Dwa porty USB w powerbanku: Dlaczego mają różne nazwy?

Niektóre powerbanki mają dwa porty USB. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Urządzenia te często oznaczone są różnymi numerami, np. 1A lub 2,1A. Jest to ważne.

Port 2.1A zapewnia szybsze ładowanie niż tradycyjna ładowarka i gniazdko. Port USB 2.1A jest lepszy, jeśli zamierzasz używać powerbanku do ładowania tabletu, smartfona lub innego urządzenia z dużą baterią. Informacje te dostępne są w polu "porty".

Obudowa i oznaczenia - o czym świadczą?

Powerbank został zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu przede wszystkim poza domem. Powinien mieć kompaktowe rozmiary i wytrzymałą obudowę. Producenci coraz częściej stawiają na aluminium jako alternatywę dla tworzyw sztucznych. Jest ono trwalsze i ma przyjemny dla oka wygląd. Nie są to jedyne możliwości. Można dostać również powerbanki z obudowami wykonanymi z miękkiej gumy lub materiałów skóropodobnych.

Rodzaje materiałów stosowanych w obudowach powerbanków

  • Tworzywo sztuczne odporne na zachlapanie
  • Materiał antypoślizgowy
  • Aluminium pokryte powłoką o skórzanej fakturze

Wskaźnik naładowania - dioda, LCD czy LED?

Można określić ile energii pozostało, przeliczając pojemność power banku i czasy, w których jest używany. Producenci na szczęście uznali, że nie jest to zajęcie dla pasjonatów. Producenci coraz częściej decydują się na zastosowanie wskaźników naładowania. Jest to coś, o czym warto pamiętać. Jednak warto też wiedzieć, że obecnie stosowane są dwa rodzaje wskaźników.

Pierwszy z nich jest wykonany z diod LED, a drugi z małych wyświetlaczy LCD. Który z nich jest lepszy? Efekt wizualny będzie zależał od indywidualnych upodobań każdego człowieka. Wydaje się, że wyświetlacz LCD ma przewagę pod względem dokładności wskazań.

Power bank na trudne warunki

Wiele osób korzysta ze wzmocnionych smartfonów i tabletów. Urządzenia te są zazwyczaj wodoodporne, pyłoszczelne i wstrząsoodporne. Są też podatne na utratę energii, więc dobrym uzupełnieniem zestawu będzie power bank, który sprawdzi się w trudnych warunkach. W sprzedaży można znaleźć takie opcje.

Jaki power bank zapewni bezpieczeństwo?

Power bank to niewielkie urządzenie, ale może mieć znaczący wpływ na stan baterii. Warto wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Jaki power bank wybrać, aby mieć pewność, że urządzenia nie zostaną uszkodzone?

Po pierwsze, sięgnij po cenionego producenta. Mają oni na swoim koncie osiągnięcia i produkty, które są dobrze recenzowane.

Nie ma powodu do niepokoju, jeśli znajdą się zapisy mówiące o ochronie przed przeładowaniem, zwarciem czy nadmiernym rozładowaniem.

Dodatki do powerbanków

Producenci szukają dodatkowych elementów, które zwiększą komfort korzystania z powerbanków.

  • Lampka LED - Najczęściej spotykana jest latarka LED. Nie zużywa ona dużo energii i może być bardzo przydatna w wielu sytuacjach.
  • Ładowarka słoneczna - Powerbank, który może być również używany jako ładowarka słoneczna, pozwala na ładowanie w dowolnym miejscu bez konieczności podłączania urządzenia do źródła prądu.
  • Wbudowany kabel - Niektóre modele mają wbudowany kabel, który działa dobrze. Jednak może być trudniejszy do wymiany, jeśli zostanie uszkodzony.
  • Uchwyt / kółko na klucze - W przypadku power banków o mniejszych rozmiarach można je również przymocować do kluczy lub paska za pomocą uchwytu
  • Ekran LCD - Ekran LCD wygodnie wyświetla informacje o stanie ładowania powerbanku.
  • Ładowanie indukcyjne - Aby naładować telefon, wystarczy położyć go na powerbanku.
  • Quick Charge - Funkcja szybkiego ładowania pozwala w pełni naładować telefon w bardzo krótkim czasie (np. 30 min.) 30 minut).

Jak zapewnić długą żywotność powerbanku?

Chcemy, aby każdy zakup służył nam jak najdłużej. Dotyczy to również powerbanków. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć jego żywotność. Ważne jest, aby dbać o baterię wewnątrz urządzenia, aby nie uległa ona uszkodzeniu. Pełne ładowanie powinno odbywać się zawsze, gdy jest to możliwe.

Jeśli powerbank pozostaje nienaładowany przez zbyt długi czas, najlepiej jest go naładować, a następnie rozładować raz w miesiącu. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać powerbanku bez nadzoru dłużej niż 30 dni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz