Pamiętacie pierwszą falę powerbanków zalewających rynek? Od tego czasu oferta przenośnych powerbanków bardzo się rozwinęła. Obecnie dostępna jest szersza gama modeli, a także poprawiona wydajność i nowe standardy ładowania. Nie zapominajmy jednak o początkach. Powerbanki stały się popularne, gdy producenci smartfonów zaczęli "odchudzać" swoje urządzenia. Wszyscy znamy zakończenie tej historii - powerbanki są obecnie na porządku dziennym.
Analogiczną historię możemy zauważyć w przypadku laptopów. Producenci starają się, aby sprzęt był jak najmocniejszy i jak najlżejszy. Różnica między smartfonem a laptopem polega na możliwości ładowania baterii. Dlatego też korzystamy z zupełnie innych zasilaczy. Mimo rosnącej popularności złącza USB C i kolejnych generacji portów Thunderbolt; większość laptopów nadal korzysta z nieuniwersalnego, "tradycyjnego" złącza zasilania.
To sprawia, że powerbanki są realną opcją, jeśli chodzi o ładowanie laptopa. Na szczęście wiodący producenci, tacy jak Acer, Lenovo i ASUS, oferują możliwość korzystania z USB-C jako alternatywy dla swoich dedykowanych złączy zasilania. Klienci mają możliwość wyboru, w jaki sposób chcą ładować swoje urządzenie. Możesz wybrać użycie USB-C lub dedykowanego adaptera zasilania. Można też po prostu skorzystać z powerbanku.
Czy możliwe jest ładowanie laptopa za pomocą powerbanku? Jeśli tak, to na ile jest to bezpieczne i wydajne? Jaki model wybrać, aby odpowiadał Twoim potrzebom? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Możesz przeglądać powerbanki, aby znaleźć odpowiedni dla siebie model. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ułatwią Ci życie.
Na rynku jest więcej powerbanków przeznaczonych specjalnie do laptopów. Firma HAMA jest jednym z czołowych producentów takich powerbanków. Produkty te są wydajne, niezwykle trwałe i zaprojektowane specjalnie dla laptopów.
Powerbanki do laptopów charakteryzują się wysoką mocą ładowania (często zgodną ze standardem PowerDelivery), oraz dużą pojemnością (choć nie zawsze jest to prawdą). Ważne jest, aby przy wyborze powerbanku do zasilania laptopa określić moc ładowania oraz pojemność baterii. Te informacje pomogą nam określić wymagania powerbanku, które są nam potrzebne do naszych zastosowań. Informacje te można znaleźć na zasilaczu i opakowaniu laptopa lub na stronie internetowej producenta.
Moc powerbanku ma duży wpływ na możliwość pełnienia przez niego funkcji, do której jest przeznaczony. Najlepszą funkcjonalność uzyskamy wybierając powerbank o identycznej mocy jak ta, którą posiada producent. Dzięki temu będziemy mogli ładować laptopa przy dowolnym obciążeniu. Moc będzie ładowana przy niskim obciążeniu, trybie uśpienia lub po wyłączeniu laptopa, jeśli będzie ona nieco niższa. Powerbanki o niższej mocy będą w stanie utrzymać pracę tylko przy niewielkich obciążeniach. Choć nie możemy spodziewać się spektakularnej wydajności ładowania, to takie urządzenie pozwoli nam na zapisywanie lub przesyłanie plików przez kilka dodatkowych minut, zanim ekran zgaśnie.
Pojemność powerbanku do laptopa decyduje o tym, czy będzie on w stanie naładować laptopa z pełną prędkością raz, dwa razy czy w połowie. Oczywistym wyborem jest zakup modelu o największej pojemności, ale przez to trudno mówić o mobilności. Warto zmierzyć swoje siły i zdecydować się na taką pojemność powerbanku, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Powinieneś szukać większej pojemności, jeśli potrzebujesz dodatkowej mocy na długie wycieczki. Jeśli potrzebujesz energii w nagłych przypadkach, takich jak zakończenie spotkania lub zapisanie wyników pracy, rozważ coś mniejszego i o pojemności o połowę mniejszej niż bateria laptopa.
Pomocne jest używanie Wh (watogodzin) przy porównywaniu tego parametru. Poniższy wzór szybko powie Ci, ile watogodzin ma dany bank baterii.
pojemność w mAh x napięcie ładowania w V / 1000 = wynik w Wh
Pamiętaj, że wynik jest tylko przybliżony. Używamy pojemności nominalnej, podczas gdy rzeczywista pojemność ogniw (po uwzględnieniu sprawności) wynosi często 60-80% tego, co jest podane na opakowaniu.
Powerbank może ładować każdy laptop, ale nie wszystkie laptopy mogą z niego korzystać. Należy pamiętać, że złącza USB typu A (te, na których próbowaliśmy 3 razy) nie są przeznaczone do odbierania prądu. Podłączenie powerbanku z tradycyjnym złączem USB da efekt odwrotny do opisanego w tym artykule.
Na rynku nie znajdziemy przejściówek na złącza USB (w powerbanku), do dedykowanych końcówek mocy dla laptopów. Nie należy próbować dokonywać takich konwersji samodzielnie. Dla złączy stosowanych w dedykowanych zasilaczach wymagane są specjalne charakterystyki prądowe. Możemy uszkodzić złącza i obwody zasilania w naszych laptopach, a nawet "spalić" płytę główną.
Połącz powerbank z laptopem za pomocą złącza USB-C. Najlepiej zrobić to z obu stron. Koniecznie sprawdź w specyfikacji swojego komputera, czy złącze USB-C obsługuje dostarczanie energii. Można to również sprawdzić na obudowie laptopa. Przyjrzyj się złączu USB-C. Jeśli widzisz obok niego ikonę błyskawicy, oznacza to, że Twój laptop ma złącze Thunderbolt. Oznacza to, że jest w pełni kompatybilny z zasilaczami USB C. Oznaczenie SS znajduje się obok złącza na tle baterii wskazuje, że laptop ma złącze zasilania. Jeśli nie widzisz żadnego z tych oznaczeń, może to być problem z ładowaniem laptopa za pomocą powerbanku.
Wiesz już, jak odróżnić powerbanki, które mogą ładować laptopa, od tych, które mogą ładować tablety lub smartfony. Określiłeś główne przeznaczenie swojego akcesorium i, co najważniejsze, czy Twój laptop może ładować się za pomocą powerbanku. Jesteś gotowy do podjęcia świadomej decyzji!
Wyjaśniłem już, jak określić pojemność powerbanku dla Twojego laptopa. Będzie ona różna w zależności od oczekiwanych rezultatów i sposobu ładowania laptopa. Powerbanki o maksymalnej pojemności 10 000 mAh są uważane za bezpieczne. Mniejsze ogniwa brałbym pod uwagę tylko wtedy, gdy oferują wysoką moc ładowania (to taki mało znaczący zastrzyk energii, który pozwala zaoszczędzić czas i bezpiecznie wyłączyć laptopa).
Ważne jest, aby zważyć moc i wagę przy wyborze powerbanku do ładowania naszych mobilnych laptopów. Ograniczymy mobilność naszych toreb i plecaków na laptopy, jeśli wybierzemy ciężkie, nieporęczne konstrukcje. Ja preferuję lżejsze, bardziej kompaktowe modele, które mogą szybko naładować mój powerbank i inne podłączone urządzenia. Większy model lepiej sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów.
Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojego laptopa, to szukaj powerbanków, które mają pojemność co najmniej 20 000 mAh.
Porównując powerbanki, pamiętaj, aby sprawdzić, czy powerbank może nie tylko szybko ładować inne urządzenia, ale także czy może szybko ładować się sam. Ludzie mają tendencję do skupiania się na pojemności baterii i zapominają, że trzeba ją również naładować. Szukajmy modeli z technologią QuickCharge lub Energy Delivery. Dzięki temu będziemy mogli szybko przygotować się na cały dzień intensywnej pracy.
Komentarze (0)