Jeszcze kilka lat wstecz nikt nie czuł potrzeby posiadania powerbanku, gdy wybierał się w góry. Dziś nasze telefony to małe podręczne komputery, dzięki którym jesteśmy połączeni ze wszystkim. Nawet jeśli wyjeżdżasz, ważne jest, aby twój telefon był naładowany. Skończyły się czasy, kiedy bateria wytrzymywała prawie tydzień. Teraz może ona wytrzymać tylko kilka dni, w zależności od tego, jak bardzo jej używasz. Powerbank to bardzo pożądany gadżet, który może być używany na co dzień, a także na szlakach turystycznych.

Pamiętasz czas, kiedy wędrowałeś po górach i Twoja bateria była rozładowana? W takiej sytuacji jesteś skutecznie odcięty od zasobów swojego smartfona. Zamiast robić zdjęcia, zapisujesz je w pamięci. Nie możesz nawet sprawdzić odległości do celu. Nie możesz nawet sprawdzić prognozy pogody w czasie rzeczywistym, a w razie nagłego wypadku nie masz jak zadzwonić pod numer 911. Ulgą jest posiadanie dwóch telefonów w naszym przypadku. Podczas wyjazdu zatrzymywaliśmy się również w hostelach lub pensjonatach, więc mogliśmy podłączyć nasze ładowarki, kiedy tylko chcieliśmy. Wszystko zmieniło się, gdy pojechaliśmy do Norwegii. Naszym miejscem noclegowym był albo czerwony Opel lub a.k.a. Cygański Tabor, albo trzyosobowy Coleman na kempingu. Jak widać, było tam wiele gniazdek i chętnych telefonów, by zdobyć trochę prądu. Powerbanki były nieocenionym zasobem, ale nie dla nas. Postanowiliśmy, że ten gadżet zagości na stałe w naszym górskim plecaku. Czym kierować się podczas zakupów powerbanku?

Powerbank - jak to działa?

Jest to, cóż, jak sama nazwa wskazuje, bank energii. Za jego pomocą można ładować wszystkie urządzenia posiadające złącze USB (tzn. Może on ładować wszystkie urządzenia posiadające złącze USB, w tym telefony, tablety, aparaty fotograficzne i laptopy. Jest to praktyczny gadżet, który nie pozwoli uśpić telefonu, jeśli nie jest on ładowany w zwykły sposób. Można go używać na jednodniowych wycieczkach, na biwakach i w życiu codziennym.

Szybkość i pojemność ładowania

To ważny parametr, który należy rozważyć przed zakupem. Przenośne powerbanki mogą być niewielkie i przypominać scyzoryki, telefony komórkowe lub grubsze karty kredytowe. Pojemność powerbanku decyduje o jego wielkości. Jak duża jest ich bateria. Najmniejsze baterie mają 2500 mAh. Oznacza to, że mogą one jednorazowo naładować nasz telefon. Największa bateria ma 20000 mAh, która może wielokrotnie naładować nasz smartfon. Ważnym kryterium była dla nas ilość gniazd, ponieważ chcieliśmy mieć możliwość podłączenia dwóch telefonów jednocześnie. Zdecydowaliśmy się również na zakup powerbanku o największej pojemności.

Ważne jest również sprawdzenie, czy urządzenie posiada wskaźnik naładowania. W zależności od modelu może to być kilka diod lub wyświetlacz, który pokazuje aktualny poziom naładowania. Na podstawie czterech diod LED w naszym modelu możemy przewidzieć, ile ładowań nam pozostanie.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy urządzenie może ładować się prądem o natężeniu co najmniej 2A. Dzięki temu możemy ładować nasze telefony dwa razy szybciej. Złącze to jest bardzo przydatne w wybranym przez nas modelu.

Ładowanie powerbanku trwa dłużej niż telefonu. W zależności od modelu może to trwać kilka godzin, ale w naszym przypadku trwa to dość długo.

Rozmiar i waga

Oto kilka szczegółów dotyczących wymiarów tego urządzenia. Forever PTB-02 waży prawie pół kilograma i mierzy 155x80x18 mm. Nie jest to mało, ale wynika to z dużej pojemności baterii. Jest to szczególnie ważne podczas dłuższych wypraw, gdyż w górach liczy się każdy gram. Ważne jest, aby przed zakupem zastanowić się, czego oczekujemy. Mniejsza pojemność będzie wiązała się z mniejszą wagą i rozmiarami.

Firma i cena

Obecnie na rynku jest wiele przenośnych powerbanków. Należy jednak zwrócić uwagę, czy cena jest rozsądna w stosunku do wymienionych parametrów i czy firma jest znana. Chociaż mogą być tanie, akumulatory "No name" często nie są tak niezawodne i mają mniejszą pojemność niż twierdzi producent.

My, w nasze górskie wędrówki, zabieramy ze sobą Powerbank HAMA. Duża pojemność, wytrzymałość oraz szybkie ładowanie sprzętu zapobiega zmartwieniom dotyczącym rozładowania się baterii w naszych smartfonach. Powerbanki HAMA "podróżują" z nami od kilku lat i zawsze zdają test na piątkę.

Powerbank to nasze idealne rozwiązanie dla osób, które często korzystają ze swojego telefonu i chcą mieć możliwość korzystania z niego nawet w sytuacjach, gdy nie ma możliwości jego naładowania. Jest to szczególnie przydatne, gdy wybieramy się w góry. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie w pełni naładowany telefon. Dzięki niemu można sprawdzić swoją lokalizację i zobaczyć, jak daleko trzeba się udać przed wezwaniem pomocy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz