Powerbank to przenośny magazyn energii, który możesz zabrać ze sobą wszędzie. Nie masz już powodu, by porzucać wielodniowe wędrówki po bezdrożach, bo Twój telefon nie jest naładowany.
To jedno z urządzeń, których nazwy nie dało się przetłumaczyć na język polski. Niektórzy językoznawcy próbowali forsować określenia "powerbank" i "magazyn energii", ale bezskutecznie. Pozostańmy przy nazwie "powerbank".
Układ elektroniczny wyposażony jest w akumulator. Może on magazynować energię z zewnętrznych źródeł, np. ładując go z gniazdka elektrycznego, przez kilka dni. Energia ta może być wykorzystana do ładowania latarki, telefonu komórkowego czy zegarka, gdy nie ma prądu.
Powerbank to coś więcej niż tylko bateria. Zawiera również układy, które kontrolują parametry akumulatora i pozwalają na jego prawidłowe ładowanie. Dzięki temu nie przegrzewa się i nie rozładowuje zbyt głęboko. Dodatkowo każdy powerbank zawiera układ, który rozprowadza energię zgromadzoną w baterii. Przetwarza on napięcie akumulatora na odpowiednią wartość. Napięcie to może być następnie wykorzystane np. na złączach USB.
Powerbanki niekoniecznie muszą być zasilane akumulatorkami. Istnieją również wersje z gniazdami na jednorazowe baterie "patykowe" (np. w rozmiarze AA). Są one łatwe w użyciu i nie wymagają ładowania przed użyciem. Po rozładowaniu baterii należy je wymienić na nowe.
Współcześni użytkownicy telefonów komórkowych wiedzą, jakie to uczucie, gdy są daleko od domu, a ich bateria szybko zbliża się do zera. Dzięki temu można naładować telefon do dziesiątej części procenta, podłączając do niego powerbank, który można nosić przy sobie w torbie lub torebce. Nie jest to dużo, ale pozwoli Ci bez kłopotu załatwić codzienne sprawy i wrócić do domu z wystarczającą ilością ładunku.
Powerbank przydaje się nie tylko w miejskiej dżungli. Znacznie uszczuplić go mogą także długie przejazdy autobusem czy pociągiem, gdzie telefon służy jako rozrywka. Nawet kilkudniowe, górskie wędrówki są o wiele przyjemniejsze, jeśli wiemy, że nasz telefon jest zawsze w gotowości, dzięki czemu możemy wezwać pomoc zespołów ratowniczych.
Dostępne na rynku powerbanki o większych pojemnościach mogą służyć do ładowania telefonu, a nawet do jego pełnego naładowania. Powerbank o odpowiedniej pojemności może przechowywać energię dla wielu urządzeń, w tym laptopa.
Producenci oferują wiele parametrów, ale nie wszystkie są ważne dla konsumentów. Oto lista, która zawiera najważniejsze cechy:
Pojemność to najważniejszy parametr. Im większy powerbank, tym więcej energii będziemy mieli. Im więcej mamy energii, tym dłużej możemy uruchamiać różne urządzenia.
Wyraża się ją w miliamperogodzinach [mAh] lub częściej w amperogodzinach [Ah]. Należy też uważać na sprzedawców z dalekiej Azji, którzy mogą sprzedawać urządzenia o dużej pojemności za niewielką cenę. Warto sprawdzić, czy powerbanki innych firm o tej samej cenie i wielkości mają podobną, a nawet identyczną pojemność. Można się zdziwić, jak atrakcyjna może być potencjalna oferta.
Powerbank zasilany z baterii nie ma określonej pojemności. Jest ona uzależniona od baterii, którą do niego włożysz. Im wyższa klasa baterii, tym więcej energii może ona oddać używanemu urządzeniu.
Istnieje wiele rodzajów powerbanków: płaskie, cylindryczne, mniejsze, większe. Ważne jest, aby przed zakupem powerbanku zastanowić się, do czego będziemy go używać. Najlepiej, aby był mały i lekki, jeśli zamierzamy używać go jako źródła energii "na godzinę", które możemy nosić przy sobie.
Przeciwieństwem jest powerbank, który chcemy zabrać w podróż, np. na górską wędrówkę, na jacht, czy spływ kajakowy. Znaczenie pojemności staje się jeszcze ważniejsze. Pojemność powerbanku jest proporcjonalna do jego wagi. Jednak ważniejsza wydaje się być możliwość zapewnienia wystarczającej ilości energii na wiele dni.
Wyjścia typowych powerbanków mają postać portów USB typu A. Te same porty można znaleźć w sprzęcie stacjonarnym, takim jak router komputerowy, telewizor czy router.
Powerbank, który ma wiele wyjść, może służyć do zasilania wielu urządzeń jednocześnie. Do powerbanku można się wtedy podłączyć za pomocą odpowiedniego kabla. Najczęściej jest to złącze micro USB lub złącze USB typu C.
Warto zwrócić uwagę na to, co mogą zrobić wyjścia prądowe. Jest on wyrażony w amperach [A]. Pobór prądu jest większy, jeśli urządzenie jest większe. Urządzenie będzie pobierało tyle, ile wymaga, więc nie ma zagrożenia, że zostanie uszkodzone. Idealna wydajność powinna być równa lub większa od ładowarki, której używasz codziennie w domu do ładowania np. telefonu.
Urządzenia typu powerbank z dwoma wyjściami charakteryzują się zazwyczaj różną wydajnością prądową. Warto wiedzieć, które jest które, dzięki czemu można sprawniej ładować telefon, a "słabsze wyjście" wykorzystać do ładowania latarki, czytnika e-booków czy latarki.
Powerbanki wymagają ładowania. Najczęściej odbywa się to poprzez gniazdo micro USB lub USB typu C. Pozwala to na szybsze ładowanie naszego powerbanku.
Niektóre powerbanki można również podłączyć do innej ładowarki, co pozwala na uzyskanie wyższego napięcia. Pozwala to na szybsze ładowanie.
Większość powerbanków, które są dostępne w sprzedaży, ma wbudowane zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem baterii. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji wyjścia zostaną po prostu odłączone. Powerbank powinien być jak najszybciej ponownie naładowany. Pojemność akumulatora zmniejszy się, jeśli zostanie on pozostawiony w długotrwałym stanie głębokiego rozładowania.
Istnieją wskaźniki, za pomocą których można sprawdzić stan baterii powerbanku. Zazwyczaj jest kilka małych diod LED, które zapalają się, gdy powerbank się włącza. Im więcej zapalonych diod, tym więcej mamy energii.
Do wielu powerbanków dołączona jest mała latarka. Ten przydatny gadżet jest mały i lekki, ale może służyć do szybkiego zlokalizowania kluczy lub innych zgubionych przedmiotów.
Na tym dodatkowe funkcje się nie kończą. Można zakupić powerbanki z ogniwami słonecznymi, które pozwalają na ładowanie baterii za pomocą energii słonecznej. Ten rodzaj ładowania jest wydajny, ale nie jest tak wydajny jak ładowarka sieciowa. Taka funkcja może być jednak przydatna na przykład na jachcie.
Można też kupić powerbank z wbudowanym alternatorem. Jest on napędzany za pomocą korby. Choć nie jest tak wydajny, pozwala na uzyskanie minimalnych procentów energii w sytuacji kryzysowej.
Powerbanki to przydatne urządzenia, które dostarczają prąd do elektroniki. W społeczeństwie XXI wieku jesteśmy stale otoczeni powerbankami. Warto znaleźć ten odpowiedni dla swoich potrzeb, aby móc korzystać z niego jak najbardziej efektywnie i efektownie.
Komentarze (0)